A Muzikal Tamburazenekar Murakeresztúr a dél-zalai horvát közösség egyik meghatározó zenei formációja, amely a hagyományos tamburazene ápolásával és népszerűsítésével járul hozzá a helyi horvát kultúra megőrzéséhez. A zenekar rendszeresen fellép különböző kulturális rendezvényeken, fesztiválokon és nemzetiségi eseményeken, mind Magyarországon, mind a határon túl, Horvátországban is.
A zenekar története és célja
A tamburazene a Mura menti horvát közösség számára nem rendelkezik több évszázados múlttal, mégis az utóbbi évtizedekben egyre népszerűbbé vált. A Muzikal Tamburazenekar megalakulása ennek a kulturális újjáéledésnek az eredménye. A helyi horvát önkormányzatok, kulturális szervezetek és támogatók jelentős szerepet játszottak abban, hogy a fiatalok megfelelő oktatásban részesüljenek, valamint hangszereket és egyéb szükséges felszereléseket kapjanak.
A zenekar célja, hogy a tamburazene és a horvát népzene ne csak megmaradjon a Mura mente kulturális életében, hanem tovább fejlődjön és a fiatal generációk számára is vonzó maradjon.
Tagok és működés
A Muzikal Tamburazenekar tagjai főként a Murakeresztúr és környékbeli horvát falvak fiataljaiból tevődnek össze. A zenekar művészeti vezetője és mentorai nagy hangsúlyt fektetnek a zenei képzésre, hogy a fiatalok megfelelő szinten sajátíthassák el a tamburazene alapjait. Az együttes tagjai különböző tamburahangszereken játszanak, így a megszólalásuk teljes és autentikus tamburaegyüttes-hangzást biztosít.
Fellépések és kulturális szerep
A zenekar rendszeresen részt vesz különböző rendezvényeken, többek között:
Horvát nemzetiségi eseményeken Magyarországon és Horvátországban
Falunapokon, kulturális fesztiválokon és egyházi ünnepeken
Ifjúsági és hagyományőrző rendezvényeken, ahol más horvát tamburazenekarokkal is együttműködnek
Filmes és művészeti projektekben, ahol a horvát kultúra és hagyományok megjelenítésében is szerepet vállalnak
Kapcsolatok és együttműködések
A zenekar aktívan együttműködik más magyarországi horvát tamburazenekarokkal, kulturális egyesületekkel és néptánccsoportokkal. Szoros kapcsolatban állnak például a tótszentmártoni Sumartonski Lepi Dečki tamburazenekarral és más Mura menti horvát csoportokkal.
Jövőbeli tervek
A Muzikal Tamburazenekar célja, hogy a tamburazene iránti érdeklődést folyamatosan fenntartsák és továbbadják a fiatalabb generációknak. További terveik között szerepel:
Új hangszeres és zenei képzések szervezése
Nemzetközi fellépések szervezése Horvátországban és más országokban
A repertoár bővítése, hogy minél szélesebb közönséget szólíthassanak meg
Hagyományőrző projektekbe és oktatási kezdeményezésekbe való bekapcsolódás
A Muzikal Tamburazenekar Murakeresztúr tehát nem csupán egy zenekar, hanem egy olyan közösség, amely aktívan részt vesz a horvát kultúra ápolásában és továbbadásában Magyarországon.